Chcemy być nowocześni – polski design 1955-1968

2011 March 1

W Muzeum Narodowym w Warszawie można obecnie obejrzeć wystawę poświęconą polskiemu designowi z lat pięćdziesiątych i szcześćdzieisątych. Zawiera ona 180 obiektów stanowiących jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie i architekturze wnętrz. W projektach o organicznych i opływowych kształtach widać inspiracje światowym designem tamtego okresu i pracami takich projektantów jak Alvar Aalto, Eero Saarinen, czy Charles i Ray Eames.

polish design

Charakterystyczne dla tamtego okresu było również wykorzystywanie nowych surowców w projektowaniu mebli, stąd fotele o futurystycznych formach z mas plastycznych. W Polsce były one wówczas trudno dostępne, ale kilku projektantom, m.in. Romanowi Modzelewskiemu, udało się stworzyć fotele i krzesła z tych materiałów. Szerokie zastosowanie znalazła o wiele łatwiej dostępna sklejka, z której tworzono również krzesła o niekonwencjonalnych kształtach.

polish design

polish design

polish design

Wystawa oprócz mebli zawiera również ceramikę, szkło, tkaniny i plakaty pochodzące z twórczo bardzo bogatego okresu polskiego designu. Więcej informacji oraz zdjęć można znaleźć po angielsku na portalu designboom lub po polsku na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Photo credit: mariusz cieszewski / www.poland.gov.pl (via designboom)

Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!
No comments yet

Leave a Reply

Note: You can use basic XHTML in your comments. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS